بیایید آنقدر از خوبی ها بگوییم تا... جایی برای بدی نماند. 
لینک دوستان

The Message of Peace

جام جم آنلاین: شاید زیاد شنیده باشید که قدیم ترها، حتی با نبودن سیستم گرمایش مناسب در مناطق سرد و برفگیر، کمتر خبری از بیماری هایی نظیر دردهای عضلانی و مفاصل و انواع و اقسام سرماخوردگی بوده است.

به نظر شما علت آن چیست ؛پاسخ یک کلمه است. کرسی، یک چهارپایه چوبی با اجاقی پر از آتش، یا یک اجاق برقی که روی آن را لحاف بزرگی می پوشاند. تعجب نکنید.
این مطلب شوخی نیست و در صورتی که در صحت آن شک دارید، ادامه آن را مطالعه کنید. پاها مخصوصا کف آنها، بهترین راه تبادل حرارتی بدن انسان با محیط خارج است.
تحقیقات گسترده پزشکی در حال حاضر این ادعا را ثابت کرده است. اما ایرانی ها از دیرباز به مطلب فوق پی برده و برای خنک کردن بدن، ناشی از گرمازدگی و تب، از شستن پاها در آب خنک استفاده کرده اند.


همچنین برای گرم کردن خود، در اتاق سرد، پاهایشان را به کرسی سپرده اند؛ اما چگونه تبادل حرارتی از طریق پا صورت می گیرد؛ پاسخ آن در جریان خون نهفته است.
خون بدن انسان با عبور از قلب در هر دقیقه حدود 70بار پمپ می شود و سیستم گردش خون، از طریق رگها، خون حاوی غذا و اکسیژن را به تک تک سلولهای بدن می رساند.
اگر پاهایتان را در یک هوای گرم داخل آب خنک قرار دهید، خونی که از پاها عبور می کند، حرارت خود را از دست می دهد و در مسیر گردش خود تمام سلولهای بدن شما را خنک می کند.
همچنین در زمستان ها، گرم کردن پاها باعث گرم شدن خون جریان یافته در پاها می شود و گرمای مطبوع، از طریق رگها، تمام سلولهای بدن شما را به نحو مطلوب گرم می کند.
تبادل حرارتی و گرم شدن بدن، بویژه در زمستان ها و از طریق پاها، باعث گرم شدن تدریجی همه اعضای داخلی بدن و استخوان ها از طریق گردش خون است. سطح بدن، بویژه در خانمها از لایه ضخیمی از چربی پوشانده شده که مانند یک عایق حرارتی عالی عمل می کند و مانع سردشدن یکباره بدن پس از انتقال به هوای فوق العاده سرد می شود.
متاسفانه اکنون برای گرم نگه داشتن بدن از سیستم های گرمایشی استفاده می شود، که همه محیط پیرامون ما را در زمستان ها گرم می کند. این کار، علاوه بر هدردادن انرژی، باعث می شود تبادل حرارتی از همه نقاط پوست بدن انجام شود و به دلیل عایق بودن پوست، استخوان ها و اجزای داخلی تر بدن نتوانند تبادل حرارتی خوبی داشته باشند.
این مطلب باعث بروز دردهای عضلانی و مفاصل می شود و علاوه بر آن، هرگونه تغییر حرارت شدید بدن، با خارج شدن از اتاق گرم می تواند به التهاب سیستم تنفس و نهایتا عدم مقاومت بدن در مقابل ویروس های آنفلوآنزا و سرماخوردگی شود.
امروزه برای انجام تبادل حرارتی مناسب بدن کفشهایی ساخته شده که پاها را در محیط سرد، گرم نگه می دارند. اما چگونه می توان در زمستان سرد امکان تبادل حرارتی صحیح و گرم شدن یکنواخت کلیه سلولها را فراهم کرد؛ بله پاسخ کرسی است.
از همین حالا به فکر برپاکردن آن باشید و اگر روش انجام آن را نمی دانید با پدربزرگ و مادربزرگ نازنین تان مشورت کنید. هوای اتاق خوابتان را نسبتا خنک نگه دارید و پاهایتان را زیر کرسی ببرید. خون از پاهای شما عبور می کند و از طریق گرمای اجاق داخل کرسی، تمام سلولهای بدن شما را گرم می کند.
نگران سوختن احتمالی پاها نباشید، چرا که پوست کلفت پاهای شما به طور عجیبی در مقابل حرارت مقاوم است. علاوه بر آنچه گفته شد، سیستم عصبی شما در خواب نیز میزان انرژی انتقال یافته به سلول هایتان را کنترل خواهد کرد و به صورت خودکار در صورت گرم شدن بیش از حد بدن به پاهایتان فرمان خواهد داد، کمی آنها را از اجاق دور نگه دارید.
اگر مطلب بالا را یک بار دیگر به دقت مطالعه فرمایید، با پدربزرگتان موافق خواهید بود که می گوید. زمستان فقط کرسی!

مهندس عزت الله الماسی
کارشناس ارشد مهندسی پزشکی


[ سه‌شنبه ٢۸ آذر ۱۳٩۱ ] [ ۱٢:۳٧ ‎ب.ظ ] [ آرش ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

طرفداران
امکانات وب
یادگاری از یک دوست

===ஜ۩۞۩ஜ===
اسمش را میگذاریم؛ دوست مجازی
اما آنسو یک آدم حقیقی نشسته ...
خصوصیاتش را که نمیتواند مخفی کند ...
وقتی دلتنگی ها و آشفتگی هایش را مینویسد
وقت میگذارد برایم، وقت میگذارم برایش ...
نگرانش میشوم دلتنگش میشوم ...
وقتی در صحبت هایم، به عنوانِ دوست
یاد میشود مطمئن میشوم که
حقیقی ست ...
هرچند کنار هم نباشیم
هرچند صدای هم راهم نشنیده باشیم،
من برایش سلامتی و شادی آرزو دارم
هرکجا که باشد
پس دوست من در دنیای مجازی دوستت دارم

وقتی کسی چیزی با ارزش را با شما شریک می شود واز آن نفع می برید، وظیفه اخلاقی دارید که آن را با دیگران نیز شریک شوید.

free counters